Zamek błyskawiczny wynalazek sprzed 100.lat

Wysłany przez: Sławomir Rytko W: Zamki błyskawiczne Na: środa, grudzień 18, 2013 Komentarz: 0 Hit: 433

ZAMKI BŁYSKAWICZNE

1913r.
Historia zamka błyskawicznego jest fascynująca.
Ekler to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w obecnym świecie mody.
Powszechnie używa się go do zapinania odzieży, najczęściej zamiast guzików.

Na pomysł zamka błyskawicznego, jako pierwszy wpadł Elias Howe w 1851 roku, który wymyślił również maszynę do szycia. Właśnie maszyna zajmowała Howe'ego bardziej niż inne rozwiązania.
Sukces maszyny spowodował wstrzymanie prac nad zamkiem błyskawicznym.
Historia suwaka toczyła się jednak dalej.

W 1893 roku w Chicago, Amerykanin Whitcomb L. Judson wprowadził na rynek zamykacz do butów. Wynalazek był oparty o system haczyków i oczek i zyskał nazwę zamka suwakowego.
Było to jednak rozwiązanie niepraktyczne i zacinające się. Częściej to pierwsze rozwiązanie wykorzystywano do kombinezonów lotniczych i rozporków.

Dopiero w 1913 roku Gideon Sundback (amerykański inżynier pochodzenia szwedzkiego) stworzył pierwowzór nowoczesnego zamka błyskawicznego, który znamy dzisiaj.
Soundback udoskonalił rozwiązanie oparte na zacinających się haczykach i w 1917 roku zamek błyskawiczny oficjalnie został opatentowany.

Dzisiejsze suwaki to dwie taśmy z ząbkami plastikowymi lub metalowymi, które zachodzą na siebie na przemian przy zaciąganiu suwaka.

W 2013r. zamek błyskawiczny skończył 100 lat.

Haczyki i oczka oczywiście pozostały w użyciu ale haftki to już całkiem inna historia.
Źródło:
Przygotowując ten materiał korzystaliśmy z materiałów udostępnianych przez Narodowe Muzeum Techniki, Polskie Radio, lamode.info, wikipedię

Comments

Leave your comment

Przejdź do góry